MonográfiaSzerkesztette: Farkas Wellmann ÉvaBookart Kiadó, Csíkszereda, 2014.ISBN 978-606-8351-59-9240 oldal, 148 x 230 mm, cérnafűzött, keménytáblás
Mi az esztétikum és a politikum viszonya? Lehetséges-e a költő világát különválasztani a politikusétól? Az individuális vagy a közösségi szabadságtörekvések a fontos(abb)ak az irodalomban és az életben? Az avantgárd jellegű formabontás vagy a klasszicizáló karakterű formateremtés, a személyiség szétesésének, szóródásának, vagy a személyiség egységének, méltóságának költői ábrázolása a korszerű(bb)? Érvényesek lehetnek-e korunkban a teljesség, a harmónia, a szépség költői alakzatai? A világ, a létezés tényei áhítattal teljes emelkedettségre, pátoszra, vagy kételyekkel teli, (ön)kritikus rákérdezésre, iróniára jogosítják fel a költőt?Efféle és más hasonlóan izgalmas kérdésekre keres választ a monográfia szerzője Markó Béla verseit, köteteit újraolvasva. S végeredményben arra, hogy az alkotói felismerések esztétikai formákat öltve, hogyan, miért válhatnak mindannyiunk számára megtartó értékekké?
Az olvasó a könyvben több, kiadónknál megjelent Markó-kötetről (pl. A hold fogyókúrája, Balázs kertje, Tulajdonképpen minden, Út a hegyek közt, Boldog Sziszüphosz, Fűszál a sziklán, Csatolmány) is értő kommentárt találhat.
Sajtóvisszhang:
Bertha Zoltán: A kritikai gazdagság és nyitottság példaértéke (Elek Tibor: Irodalom és nemzeti közösség – Válogatott és új esszék (1984–2014); Markó Béla költői világa). Kortárs, 2015/5, 85–90.
Könyvünk megvásárolható; kérjük, lépjen kapcsolatba velünk